World of Warships

Kategori: Oyun Yorumlar: Yorum yapılmamış.

Oyunda, 1901 yılından 1954 yılına kadar üretilmiş olan savaş gemilerden ilham alınarak tasarlanan 4 farklı gemi tipi vardır.

Muhripler: Oyundaki en hızlı ve en ufak gemi türü olan Muhriplerin bir dizi rolü vardır. Öncelikli silâhı, torpidodur. Tahrip gücü çok yüksek olan torpidorlar, muhrip gemileri hariç bütün gemiler için tehlikelidir. Torpidolar, dar açılı ve geniş açılı olmak üzere iki şekilde fırlatılır. Torpidoların menzili 4,5 kilometreden 20 kilometreye kadar değişir. Başlangıç seviyesindeki muhriplerde 4 torpido kovanı bulunurken üst düzey muhriplerde 15 adet torpido kovanı bulunur.

Muhriplerin ikincil görevi, filonun birkaç kilometre önünden giderek sis perdesi oluşturmak ve düşmanı tarafından tespit edilmeyi önlemektir.

Muhrip gemilerde bulunan uçaksavar silahları güçlüdür. Bu sebeple müttefik gemilerin yakınlarında dolaşan muhripler, filoyu düşman uçaklarından korur.

Kruvazörler: Kruvazörler, en yüksek manevra kabiliyetine sahip savaş gemisi sınıfıdır. Ayrıca top mermilerini en sık atabilen gemi türü de kruvazörlerdir. Bu gemiler, diğer kruvazörlere ve muhriplere karşı etkilidir. Ancak zırhlı bir gemi karşısında son derece dayanıksızdır ve direnme şansı çok düşüktür.

Bazı kruvazörlerde sadece top mermisi fırlatılan bataryalar mevcutken bazılarında ekstradan torpido kovanı bulunur.

Zırhlılar: Zırhlı gemiler, rakiplerine üç şekilde tehdit oluşturur. Bu gemilerin sahip olduğu top mermileri, çok şiddetli bir ateş gücüne sahiptir. Bu bakımdan zırhlının hedefleri arasında diğer zırhlılar, kruvazörler, uçak gemileri bulunur. Ancak zırhlılar çok yavaş hareket eder, bataryaları yavaş yüklenir ve manevra kabiliyetleri diğer gemilere göre düşüktür. Bu yüzden muhripler, bu gemi türüne büyük tehdit oluşturur. Filosundan uzakta dolaşan bir zırhlı, düşman muhrip gemisi tarafından kolayca batırılabilir.

Bu gemiler otomatik çalışan ikincil top bataryalarına sahiptir. Bu bataryalar, zırhlıları muhriplerden olabildiğince korumaya çalışır. Ayrıca güvertelerine dizilmiş pek çok uçaksavar topu da uçaksavar savunması sağlar.

Uçak gemileri: Uçak Gemileri, oyunda en çok rolü üstlenen gemidir. Bu gemi, üç çeşit uçak taşır; bombardıman uçakları, torpido uçakları ve katapult avcı uçağı. Her uçak türü, belirli bir rolü üstlenir ve bir uçak gemisinin aynı anda birden fazla uçak grubu savaşa dahil olabilir. Örneğin avcı uçaklar müttefiklere refakat ederek onları koruyabilir. Bir uçak gemisinden havalanan uçaklar; düşman uçaklarına saldırıp filoyu koruyabilir, düşman gemilerini ya da uçaklarını erkenden keşfedip filonun harita üzerinde strateji belirlenmesini sağlayabilir, doğrudan düşman gemilerine saldırabilir.

Kaynak : World of Warships

Etiketler:  

İlk Yorumu siz yapın!

Önceki metin

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: