Escape From Tarkov

Kategori: Oyun Yorumlar: Yorum yapılmamış.

RAID

EFT simülasyona oldukça yakın, zor ve dikkat gerektiren bir oyundur. Oyundaki amacımız (en azından şimdilik) Raid olarak adlandırılan seanslara girmek, haritadan olabildiğince fazla ya da ihtiyacımız olan loot’la dışarı çıkabilmektir. Her Raid yaklaşık 1 saat sürer (bu süre haritaya göre değişir). Ne kadar süreniz olduğuna O tuşuna basarak bakabilirsiniz (ekranın sağ üst köşesinde çıkar). Bu süre bitmeden Raid’den çıkmanız gerekir, aksi takdirde başarısız sayılırsınız.

Herhangi bir haritada Raid’e katılmak için iki yolunuz vardır. Birincisi kendi karakteriniz, yani PMC (Private Military Company) olarak; ikincisi ise Scav, yani scavanger olarak. PMC denilen sizin kendi karakterinizdir, bu karakterle Raid’e girerken kendi envanterinizdeki eşyaları kullanırsınız. Scav ise haritadaki NPC’lere verilen addır. Raid’e Scav olarak girdiğinizde o haritadaki herhangi bir NPC’nin kontrolünü devralırsınız. Scav olarak girdiğiniz Raid’den başarılı şekilde çıkabilirseniz o karakterin üzerindeki tüm eşyalar sizin olur. Bir Raid’e Scav olarak girdiğinizde diğer NPC Scav’ler sizi dost olarak görür ve saldırmaz. Fakat başka bir Scav’e bir el dahi ateş ederseniz haritadaki tüm Scav’ler sizi düşman olarak görecektir. Sizin gibi diğer oyuncular da Raid’e Scav olarak girebilirler ve bir oyuncu Scav size saldırdığında kendinizi korumak için ateş açsanız bile sonuç değişmeyecek, NPC Scav’ler size düşman olacaktır. Scav olarak Raid’e girebilmek için bir süre sınırlaması vardır, bu süre bittiğinde Raid’e tekrar Scav olarak girebilirsiniz. Yalnız unutmayın, Raid’e Scav olarak girdiğinizde kontrolünü devralacağınız NPC’nin sağlık durumunu bilemezsiniz. Genelde sağlıklı Scav’ler ile oynarsınız ama bazen yaralı, hatta ciddi şekilde yaralı Scav’lerin kontrolünü de elabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8 (64-Bit)
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo i3 2.4 GHz / AMD Athlon 2.6 GHz
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1 GB bellekli DX11 uyumlu grafik kartı
  • Depolama: 10 GB boş alan.

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-Bit)
  • İşlemci: Intel Quad-core i5 3.2 GHz / AMD FX Serisi 3.6 GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD
  • Depolama: 10 GB boş alan.

Raid sırasında öldüğünüzde Secure Container haricinde Raid’e götürdüğünüz tüm eşyaları kaybedersiniz. Secure Container’ınızı Raid sırasında çıkartıp atmadığınız sürece sadece siz görebilirsiniz. Yani öldüğünüzde üzerinizdeki eşyaları almak isteyen oyuncular bu kutuyu ve içindekileri göremezler, ayrıca Secure Container’a koyduğunuz tüm eşyalar ölseniz bile Raid’den başarılı şekilde çıkartılmış olarak kabul edilir.

SİGORTA SİSTEMİ

EFT’de bir sigorta sistemi vardır. Bu sistem ile Raid’e götürdüğünüz tüm eşyaları sigortalabilirsiniz. Eğer Raid’de ölürseniz ve kimse sizin eşyanızı Raid’den çıkartamazsa, eşyalarınız 24 saat sonra size teslim edilir. Aynı şekilde Raid sırasında sigortalattığınız bir eşyayı kimsenin göremeyeceği bir yere atarsanız ve kimse o eşyayı bulup Raid’den çıkartamazsa eşyanız yine size teslim edilecektir. Sigortalı eşyalarınızı başka birinin alması, taşıması ya da kullanması önemli değildir. Önemli olan o eşyanın Raid’den başarılı şekilde çıkartılıp çıkartılmadığıdır.

SAĞLIK SİSTEMİ

EFT’de en çok dikkat etmeniz gereken şey sağlığınızdır. Sağlık durumuzun size iki şekilde gösterilir: 1) Tab’a bastığınızda açılan pencerenin GEAR sekmesinde, karakter şablonunun altında toplam sağlığınız, açlık ve susuzluk gibi durumlar gösterilir. 2) Tab’a bastığınızda açılan pencerede GEAR sekmesinin yanındaki HEALTH sekmesine girdiğinizde uzuvlarınızın sağlığı ve durumu gösterilir. Herhangi bir darbe aldığınızda HEALTH sekmesine basarak hangi uzuvlarınızın hasar aldığını ve negatif bir etki altında olup olmadıklarını görebilirsiniz. Uzuvlarınızdan biri 0 puana düşmediği sürece sağlık paketlerini kullanarak o uzvun puanını tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Eğer uzuvlardan biri ya da birkaçı 0’a düştüyse artık o uzvu eski haline döndüremezsiniz. Kafanız ve göğsünüz kritik bölgelerdir, bu bölgeler 0’a düştüğünde çok yüksek ihtimalle anında ölürsünüz. Daha doğrusu bu iki bölgeden biri 0’a düştüğü anda ölmeme şansınız çok düşüktür. Kollarınızdan aldığınız hasar nişan almanızı, bacaklarınızdan aldığınız hasar yürümenizi etkiler. Kollarınız yüksek hasar alır, kırılır ya da 0’a düşerse nişan almanız ciddi derecede zorlaşır. Benzer durumu bacaklarınızda yaşadığınızda koşamazsınız ve topallamaya başlarsınız. 0’a düşen uzuvlar tekrar eski hale getirilemedikleri için kollarınız ya da bacaklarınız kırıldığında yaşadığınız etki Raid sonuna kadar kalıcı olacaktır. Bu etkiyi ağrı kesici ya da morfin kullanarak geçici olarak düzeltebilirsiniz. Ağrı kesici yaklaşık 4, morfin ise yaklaşık 8 dakika etkili olur. Ağrı kesici ya da morfin kullanmak sağlığınızı düzeltmez, sadece negatif etkiyi geçici olarak devre dışı bırakır.

Karnınızdan ağır şekilde yaralandığınızda su kaybetmeye başlarsınız. Su ihtiyacınızı Tab’abastığınızda açılan pencerede karakter şablonunuzun altındaki su damlası simgesi altında görebilirsiniz. Eğer su ihtiyacınız dibe vurursa kısa süre içinde susuzluktan ölebilirsiniz.

Aldığınız hasar kemiklerinizin kırılmasına, şoka girmenize ya da kanamaya başlamanıza sebep olabilir. Kanama oyunda başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir çünkü kanama sırasında tüm uzuvlarınızdan puan kaybetmeye başlarsınız.

Bunun yanı sıra eğer herhangi bir uzvunuz 0’a düşerse artık o uzva alacağınız hasar x2 olarak tüm uzuvlarınıza etki edecektir. Yani kısa sürede ölüm…

Sağlık gereçlerini inceleyerek hangisinin hangi etkiyi iyileştirdiğini öğrenin.

Not: Numaraya birden fazla sağlık gereci koyarak yaralandığınızda aynı anda birden fazla sağlık gereci ile daha hızlı iyileşebilir ya da tab’a basıp HEALTH sekmesini açtıktan sonra sağlık gerecini hasar almış gölgeye sürükleyerek yaralarınızı iyileştirebilirsiniz.

SİLAHLAR, CEPHANE, MODLAR

EFT hepimizin gönlünü ilk olarak görselleri ve detaylı silah mekanikleri ile çelmişti. Oyuna girdiğinizde bu durumun devam ettiğini göreceksiniz. Oyunda birçok silah ve mod var. Silahları, modları ve mermileri tüccarlardan alabilir, haritalardaki silah kutularından bulabilir ya da düğer oyuncu ve NPC’lerin ölülerinden alabilirsiniz. Oyunda birbirinden farklı silahlar, modlar ve mermi tipleri bulunmakta. Tüm bunları açıklamak için daha detaylı kaynaklara ihtiyacım olduğundan bunu daha sonraya erteliyorum (söz vermiyorum).

EŞYALARIN RAID İÇİNDE KULLANIMI

Bu başlığı uzun uzun anlatmayacağım fakat bilmeniz gereken birkaç detay var. Tüfeğinizin ya da silahınızın şarjörünü değiştirmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken iki nokta var. 1) Silahınıza takacağınız yeni şarjör yeleğinizde ya cebinizde olmalı. 2) Yeleğinizde ya da cebinizde kullandığınız silahın şarjörüyle aynı boyutta boş alan bulunmalı, yoksa silahtan çıkartılan şarjör yere atılır. Ayrıca şarjör değiştirmek istediğinizde R’ye bir kere bastınızda eski şarjörü çıkartıp yeleğe ya da cebe koyar, sonra dolusunu silahınıza takarsınız. Buna yavaş dolum denir. R’ye iki kere basarsanız silahtan çıkartılan şarjör yere atılır, yeleğe ya da cebe koymakla zaman harcanmaz. Buna da hızlı dolum denir.

Aynı şekilde sağlık malzemesini numara atayarak kullanmak isterseniz onu yine yeleğinize ya da cebinize koymanız gerekiyor (yeleğinizde ya da cebinizdeki eşyayı envanter menüsündeyken tutup aşağı sürükleyerek istediğiniz numaralardan birine atayabilirsiniz). Aynı şey bombalar için de geçerli. El bombasını G ile atarsınız ama bombanın yeleğinizde ya da cebinizde olması gerekir.

TÜCCARLAR

EFT’de 5 adet tüccar bulunmaktadır ve alım satım işleri kendileri ile yapılır (şimdilik). Tüccarlarımız sırası ile Prapor, Therapist, Fence, Skier ve Peacekeeper’dır. Tüccarlar ile ilişkimizi ne kadar sıkı tutarsak o kadar kaliteli eşyaya kavuşabilir ve indirim kazanabiliriz. Tüccarlarla ilişkimizi sağlamlaştırmak için belli yollar/gereksinimler vardır. Prapor, Therapist ve Skier’le ilişkimizi kuvvetlendirmek için yerine getirmemiz gereken 3 gereksinim vardır. 1) Karakterinizin seviyesi. 2) Tüccarla olan ilişki düzeyiniz. 3) Tüccarla yaptığınız alışveriş miktarı. Bu üç tüccar sizlere görevler verir. Bu görevleri yaptığınızda onunla olan ilişki düzeyiniz artar. Diğer gereksinimleri açıklamaya ihtiyaç yok sanırım.

Diğer iki tüccarla ilişkimizi ilerletmek, kendilerine seviye atlatmak için ise sadece karakter seviyemizin ve onlarla yaptığımız alışveriş miktarının tamamlanması yeterli olacaktır. Tüccarlara seviye atlamak bu oyunda çok önemli, çünkü en iyi ve işe yarayan eşyalar tüccarların yüksek seviyelerinde açılmaktadır.

GERİSİ SİZİN ELİNİZDE…

EFT dikkat, beceri, koordinasyon ve durum farkındalığı gerektiren bir oyundur. Bu oyunda bilgi en büyük silahınız olacaktır. Attığınız her adım, çıkarttığınız ya da duyduğunuz her ses büyük önem taşır. Bu yüzden ilk başlarda haritalara offline modda girin (karakterinizi seçin, haritayı seçin, Enable offline mod’u seçin) ve haritaları öğrenin. Offline modda Enable PvE seçeneğini seçerek haritadaki Scav’lerin aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Offline moda götürdüğünüz hiçbir şeyi kaybetmezsiniz (sıktığınız mermiyi bile) ve orada bulduğunuz hiçbir şeyi de çıkartamazsınız. Yani bildiğiniz antrenman modu. İlk başlarda bol bol bu moda girin, haritaları öğrenin. Nerede başlanıyor, hangi yol nereye çıkıyor, Scav’ler nerede oluyor, kutular nerede bulunuyor, nereden koşarsanız nereye çıkarsınız iyice öğrenin. Silah, hareket, envanter yönetimi gibi mekaniklere alışın. Normal Raid’e bu bilgilere sahip olarak girmek çok önemli. Bundan sonrası da size kalmış zaten.

Kaynak : Escape From Tarkov

Etiketler:  

İlk Yorumu siz yapın!

Önceki metin

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: