Counter-Strike: Global Offensive

Kategori: Oyun Yorumlar: Yorum yapılmamış.

Belki hafızamız bazı şeyleri unutabiliyor. Ama el bir işe girdiğinde hafıza da geri geliyor. Yazının başına oturmadan önce GO ile ilgili bir sürü inceleme ve yorum okudum. Bir çok eski oyuncu maçlarda çatır çatır vurulduklarından, oyuncu topluluğunun çok usta oyunculardan oluştuğundan falan şikayet etmiş. Belki ilk CS değil ama 1.6 alışkanlığından sonra GO ile bir şeylerin değiştiği kesin. Sıkı bir Black Ops oyuncusu ve sıradan bir BF3 oyuncusu olarak beni Battlelog’tan BF3 istatistiklerime bakıyorum. Vurma/vurulma oranım 0.8 civarında. Yani vurduğumdan daha çok vurulmuşum. GO’ya başladığımdan beri 1.5’lerin altına düşmedim. Neden? Çünkü ben durmadan kafaya çalışmaya çok alıştım ve GO‘de buna fena halde çanak tutuyor.

Fragtist-Counter Strike Global Offensive-1

HER ŞEY TANIDIK

Zamanımızda CoD rüzgarları esiyor. Başarı puanları, yeni silahları açmalar, seviye atlamalar falan derken saf FPS’leri unutup FPS/RYO’ları oynar olduk. Oysa oyun dünyası hızla gelişse bile, Unreal, Quake gibi, artık arkaik değil ama en azından antika kalan, oyunlar varken eğlenmiyor muyduk? Hem de dibine kadar eğleniyorduk, sabahlara kadar oynuyorduk. CS ilk çıktığında kendi jargonunu oluşturmamış mıydı? Hangi oyundan bahsedilirken 3’ün 2si dendiğinde onun hangi silah olduğunu ismiyle söylemek zorunda kaldık ki? Hatta bizim arkadaş grubunda özel isimler bile takmıştık. Örneğin keleşe dipçiğinden ötürü mobilyalı diyorduk,desert eagle tabii ki kısaca “desert”tı. Herkes her haritayı iğne deliğine kadar ezbere bilirdi. Global Offensive’in en güzel yanı bu olmuş. Bu oyunda formüle kesinlikle dokunulmamış. Yeni bir şeyler eklense de klasik oyunu oynamak isteyenler için GO daha iyi grafiklerle hala taş gibi bir saf FPS. Asla bir CoD: Counter Strike değil ama bir CS2’de değil. Çünkü bunun söylemek için yeteri kadar yenilik içermiyor. Gene de CS’yi daha önce hiç oynamamışlar için eğlenceli özellikler içeriyor. Herşeye rağmen eski kurtların bunlara çok rağbet göstermemesi muhtemel.

Counter Strike Go minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600 / AMD Phenom X3 8750 veya benzeri işlemci türü

RAM: 1 GB

İşletim Sistemi: Windows XP –  Windows Vista – Windows 7 – Windows 8 – Windows 10

Boş Alan: Minimum diskte yer alması gereken boş alan 7 GB olmalıdır.

DirectX Sürümü: DirectX 9.0

Ekran Kartı: Nvidia GeForce GT 420 ve üstü

Counter Strike GO Tavsiye edilen sistem gereksinimleri şu şekildedir:

İşlemci: Intel Pentium Dual Core E5700 3.0 GHz veya AMD Phenom 8750 işlemci

RAM: 2 GB

İşletim Sistemi: Windows 7 32 / 64 Bit

Boş Alan: 7.6 GB

BURASI CS, OYNAMAYI BİLECEKSİN

Eğer daha önce hiç CS oynamamışsanız fakat diğer FPS’lerde fazlasıyla zaman geçirmişseniz şunu bilin ki bu oyun başka bir er meydanı. Burada silahların tepmesi farklı, hoplaya zıplaya gitmek serbest, strafe yapmak şart. Yakın, uzak fark etmez, tetiğe dibine kadar asılırsan havadaki kuşları ve yerdeki otları bile vuramazsın. Tetiğe küçük küçük dokunacaksın, durmadan kafaya çalışacaksın, savaşa çıkmadan önce techizatının tamamını kuşanacaksın, uzaktaki düşmanlarını avlamak için yere çökeceksin. Karşındaki adamın elindeki silahın ne olduğunu ilk kurşunda ölmeden önce fark etmişsen ona göre taktik belirleyeceksin.Her haritada oyun başlar başlamaz karşı takımın karşılaşacağınız noktaya ne kadarlık bir sürede varacağını içindeki saat otomatik olarak sayacak, ilk el bombanı ona göre atacaksın. Durmadan koşuşturup ayak seslerini etrafa yaymayacaksın, takımın çıkışta nerelerden aktığına bakacak, haritayı gözlemleyecek ve ne tarafın çöktüğünü yada düşmanı ezdiğini görüp ona göre ilerleyeceksin. En önemlisi de her uygun anda takıma bilgi vereceksin.
Aslında GO ile CS’ye geri dönmek resmen eski sevgilinle yeniden çıkmak gibi bir şey. Arada geçen zamanda her ne kadar ikiniz de değişmiş olsanız bile karakterinizin temelleri alışkanlıklarınız aynı olduğundan kısa zamanda eski uyumu yakalayabiliyorsunuz. Ha bu ilişkinize tekrar bir monotonluk getirir mi, işte şimdi de ona bir bakalım.
Global Offensive’le beraber bir istatistik ekranı geliyor. Burada hangi
modlar’da neler yaptığınızı, ne kadar vurup vurulduğunuzu, bomba koyduğunuzu vs kolaylıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca bir de başarılarınız var. Bunlar da artık her oyunda alıştığımız süslü püslü madalyalarımız. Onları bir yana koyarsak aslında en büyük yeniliklerden bir tanesi yeni gelen iki mod. Modlardan birinin adı Arms Race, ötekiyse Demolution. Arms Race aslında bilinen bir mod olan Gun Game’in ta kendisi. Diğer oyunlarda da gördüğümüz bir mod. Karşıdan adam temizledikçe elinizdeki silah değişiyor. Öldükçe spawn oluyorsunuz ve ilk 5 saniye zarar görmüyorsunuz (Malum, spawn camp yapmayı seven çok). En sonunda altın bıçakla son rakibi alan oyunu da bitiriyor. Demolution’da ise karşı taraftan adam vurdukça her rauntta bir elinizdeki silah değişiyor. Burada tekrar spawn olmak yok. Ölen öteki rauntta oyuna girebiliyor. Bir de modun adı malum demolution yani haliyle terörist takımı bomba koyarken SWAT onları engellemeye çalışıyor. Klasik oyun modumuz ise hala yerinde. Burada da iki mod var. Classic Casual’da otomatik silah alınması, kapalı FF gibi oyuna daha çabuk dalmayı sağlayan özellikler varken Classic mod bildiğimiz CS’nin ta kendisi.

Fragtist-Counter Strike Global Offensive-2

UFAK TEFEK AYARLAR

CS: GO’da MP5 olmuş MP7, M4A4’e artık susturucu takılamıyor. PP-Bizon diye 64 mermilik şarşörü bulunan bir SMG eklenmiş ama oyuna çok büyük bir katkısı olduğunu söyleyemeyeceğim. Lakin MAG-7 diye bir shotgun eklenmiş ki evlere şenlik. Bu alete pompalı değil İngilizce adıyla shotgun dedim çünkü tasarımı klasik shotgun’ı hiç andırmıyor. Şarjörlü, kısa namlulu bir SMG gibi duruyor ve rakibinizi kafası veya vücudundan vurduğunuzda tek atışla işi bitiriyor. Yakından hiç acıması yok. Lakin doldurması nispeten uzun sürüyor. Ateş aralığı da düşük. Ofis gibi haritalarda bununla acayip iş yapabilirsiniz. Iskalarsanız toparlamanız biraz zor olabiliyor. Ama iyi bir nişancıysanız ve şansınız da varsa tek başınıza 3-4 kişinin arasından çıkabilirsiniz. El bombalarında molotof kokteyli belli bir bölgeyi bir süreliğine perde gibi bloklama konusunda ise çok başarılı.
cs_Office, ve cs_italy haritalarındaki terörist skinleri çok iyi olmuş. Özellikle cs_italy’de ayrıntılar çok hoşuma gitti. Lakin bu haritayla ilgili en büyük hayal kırıklığım haritada arya söyleyen amcanın kaldırılmış olması. Oysa aryanın sesi daha oyunun başından sizi havaya sokan, bu haritanın karakterini yansıtan özelliklerinden biriydi. Tamam, teröristseniz ilk yaptığımız etraftaki sesleri duymak için gidip bu radyoyu kırmak oluyordu ama olsun gene de hoş bir ayrıntıydı. Haritadaki diğer grafikler, örneğin pazar yerinde olanlar da değiştirilmiş. Genel olarak bir Akdeniz atmosferi varken şimdi iyi bir kapışma haritası olmuş ama karakteri değişmiş. Klasik haritalarda rehinelerin skinleri de oldukça iyi olmuş. Sakalları uzamış ve acı çekmiş insanları kurtarmaya çalıştığınızı fark ediyorsunuz. Skin demişken de_bank haritasındaki terörist skinleri de sanki bir soygun filminden fırlamış aktörler gibi duruyor.

Demolution görevlerinde oynanabilen de_bank haritası sanki CoD’deki Burger King’i andırıyor. Burada da o haritada ki gibi bir restorana arkadan giriliyor ama üstten de girilebiliyor vs. de_Train haritası sanki eski haritanın biraz daha kırpılmışına benziyor ama gene de iyi bir harita olmuş. Aksiyona kısa sürede girebiliyorsunuz ve çatışmanın bağlandığı noktalar bariz belli. Yeni haritalardan de-lake ve de_safehouse (benim favorim) Demolution modunda oynanıyor ama bence yanlış konumlandırılmışlar. Bu haritalarda merkezde bulunan bir evin etrafında kapışıyoruz ama klasik modda daha eğlenceli olabilirmiş. Zaten bu haritalarında ince noktaları çoktan keşfedilmiş. Millet seyyar tuvalete falan saklanıyor. Sonra çıkıp etrafındakilere sürpriz yapıyor. Tabii birisini bunu keşfedip orayı taramazsa. Taramak demişken eskisi gibi ahşabın arkasında vurulduğumuzda canımıza okunmuyor. Gene zarar görüyoruz ama mermilerin etkisi azaltılmış. Zaten oyunun genelinde oyuncu topluluğundan yıllarca toplanan geri dönüşümler sonunda çekilen ince ayarları görüyorsunuz. Mesela en barizi de_dust haritasında alt tünele eklenen ve tünele girenin sniperlar yüzünden orada kilitlenmesini önleyen yan tünel.

YENİLİKLER BİR FARK YARATIYOR MU?

Bence bunun cevabı hem evet hem de hayır. Eklenen silahlar, skinler ve yeni haritalar oyunu zenginleştirmiş. Görsellik bakımından bariz bir fark var. Ama vurma hissi animasyonlarda biraz kaybolmuş. Merminin gidişi, vurduğu zaman duyduğunuz ses yerinde ama vurulan adamda kan dışında bariz bir hareket göremiyorsunuz, ki bu eksiklik özellikle uzun mesafeli çarpışmalarda mermilerinizin isabet edip etmediğini anlamanızı zorlaştırıyor. Arms Race ve Demolution modları eğlenceli lakin burada silah seçiminizin sizde olmaması bir süre sonra modların çekiciliğini kaybetmesine sebep oluyor. Burada sorun modlarda değil CS’nin silah çeşitliliğinde. Arada elinize geçen pompalı tüfekler ve tabancalar oyun tarzınızı değiştirmeniz için siz zorluyor. Eğer siz de benim gibi haritaya göre silah seçen bir adamsanız rush yapmak zorunda kalmanız yada açık alanda kalmanız sizi zor durumda bırakabiliyor. Açıkçası bu modları bir süre oynadıktan sonra klasik modda daha çok zaman geçirmeye başladım. Çünkü klasik modlar taktik yapmaya daha açıkken ArmsRace ve Demolution haritaları daha küçük ve koşuşturmaya dayalı özellikleriyle öne çıkıyor. Yangın çıkartan bombalar özellikle takım oyunlarında saldırı hızını kesmek yada savunma yapmak amaçlı kullanılabilir ve doğru yere atılırsa gerçekten de takıma değerli saniyeler kazandırabiliyor.

Silah seçim menüsü konsollara kolaylık getirecek bir şekilde tasarlandığından göze çok kötü görünüyor. Ama biz PC oyuncuları zaten klavyedeki tuşları kullanıp bir kaç hamlede silahları kuşanacağımızdan bu menüyle pek işimiz olmuyor. Bir de oyunun Türkçe versiyonu maalesef hayal kırıklığı yaratıyor. Verilen emeğe saygı duyuyorum ama ya oyunu dilimize uyarlayanlar İngilizceye hakim ama Türk oyuncu jargonunu bilmiyor yada jargonu biliyor ama İngilizceleri ve dilbilgileri zayıf. Çok daha iyi bir uyarlama yapılabilirmiş.

Fragtist-Counter Strike Global Offensive-3

OYUNA AKMADAN ÖNCE ŞUNLARI DA EKLEYEYİM

Oyun tarihinde Counter Strike’ı eşşiz kılan ve uzun yıllardır oynanmasını sağlayan onun safkan ve inceliklerle dolu bir FPS olmasıdır. CS:GO’da bu formülü kesinlikle değiştirmeden oyunu günümüze uyarlıyor. Daha iyi grafikler, bir iki yeni silah, çeşni tadında modlar ve mod haritaları ile aslında oyunun yaşam süresini daha da uzatıyor. Burada bir sürü ayrıntı yok. Ama tanıdık gelen bir çok şey var. Hala eski hatalarınızı yapabiliyor yada tekbaşınıza karşı takımının canına okuyabiliyorsunuz. Oyuncuların elinden alınan bir iki ayrıntı var ama bunlar çok can sıkmıyor. Hatta yeni silahları seveceksiniz. Bence CS:GO ile yapılmak istenen şey Counter Strike’ı CoD ve BF gibi serilerle kapışacak hale getirmek için modernize etmek. Bunu başarmış mı, bence evet. Beni CS’ye geri döndürmeyi başardığına göre sizde de işe yarayacağını düşünüyorum. Ama 1.6 oyuncularının alışmak için biraz zorlanacakları da bir gerçek.

Kaynak : Counter-Strike: Global Offensive

İlk Yorumu siz yapın!

Önceki metin

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: